Dlaczego Polska nie przyciąga talentów? Znowu spadamy w międzynarodowych rankingach

User avatar Michal Szymanski

Żyjemy w czasach, gdy o sukcesie gospodarczym oraz społecznym krajów i narodów decyduje wąska grupa najbardziej utalentowanych i kreatywnych ludzi - związana zwłaszcza z branżą technologiczną. Google, Adecco oraz INSEAD co roku przygotowują specjalny ranking pokazujący, jak dany kraj radzi na tle innych państw sobie z przyciąganiem tych talentów .

Polska, niestety, nie wypada w tym rankingu najlepiej.

Anna Wicha (dyrektor generalny Adecco Poland) : "Polska spada w rankingu trzeci rok z rzędu. W 2017 roku byliśmy na 38 pozycji, w 2018 roku na 39, w 2019 na 42. Wcześniej pozycja Polski regularnie rosła. Obecne miejsce w rankingu GTCI to już dla Polski sygnał ostrzegawczy. To pokazuje - po pierwsze niekorzystny trend, a po drugie, że wiele do zarobienia – także na szczeblu parlamentarnym i rządowym - w zakresie promocji i utrzymywania talentów."

Global Talent Competitiveness Index 2020

Ranking ten bierze pod uwagę 70 różnych czynników ekonomicznych i społecznych w poszczególnych krajach.

Jednak mówiąc w uproszczeniu - ranking ocenia jak dany kraj radzi sobie z przyciąganiem talentów, z tworzeniem ich, ułatwianiem im życia i zatrzymaniem ich w kraju.

Model zastosowany w Global Talent Competitiveness Index 2020

Kto jest na szczycie?

Niepodzielnie rządzi Szwajcaria, która okupuje pierwsze miejsce od pierwszej edycji badania w 2014 roku. Drugie miejsce zajmują Stany Zjednoczone, a trzecie Singapur.

Natomiast jeśli chodzi o miasta to liderem rankingu jest Nowy Jork. Zaraz za nim plasują się Londyn, Singapur, San Francisco i Boston. Warszawa zajmuje 47 pozycję.

Dlaczego Polska coraz słabiej przyciąga talenty?

Nie jesteśmy krajem przyjaznym dla osób z ambicjami. W naszym postsowieckim kręgu kulturowym ktokolwiek wybija się ponad przeciętność jest podejrzany - już chociażby dlatego, że taka osoba jest też najczęściej zamożna.

Pisałem już o tym w artykule Dlaczego dla Polaków pieniądze to wciąż temat tabu gdzie (ot ciekawostka) porównywałem Polskę z ekstramalnie pragamtyczną Szwajcarią (która jak już wiemy jest mistrzem w przyciąganiu talentów).

"Polacy nie lubią rozmawiać o pieniądzach. W naszym kraju posiadanie dużego majątku traktowane jest jako niemoralne, nieetyczne lub co najmniej podejrzane.

Podejrzany jest również ten, kto się pieniędzy dorobił. Na pytanie, jak tego dokonał, większość naszych rodaków odpowie - ukradł, zachachmęcił lub w najlepszym przypadku dostał od rodziców. Mało komu przyjdzie do głowy najbardziej oczywista rzecz - że ciężko pracował i uczciwie je zarobił."

Nasi politycy chętnie wykorzystują te obawy społeczne , tworząc prawo uderzające w zdolnych i bogatych, a ich kosztem finansuje "biednych i pokrzywdzonych", przekupując ich tym samym w wyborach.

To zamiast przyciągać talenty z zewnątrz, może tworzyć je u siebie?

Niestety, nie radzimy sobie również z tworzeniem i edukowaniem naszych własnych talentów.

Obszernie ten temat poruszyłem w artykułach:


Narzekać to każdy potrafi. Co proponujesz?

Działać. Jest mnóstwo rzeczy, które możemy zrobić, nawet bez pomocy państwa. Szczególną rolę widzę tutaj dla prywatnych firm i organizacji pozarządowych.

W szkołach, samorządach i lokalnych społecznościach jest ogromna wola działania i chęć zmiany. Widzę to na przykładzie swojego rodzinnego Łowicza. Nasze inicjatywy związane ze wsparciem uczniów w nauce programowania spotykają się z wielkim entuzjazmem zarówno szkół jak i miasta.

Nie jest prawdą, że szkołach brakuje nauczycieli z pasją. To nasz centralny system edukacji jest po prostu zły i niewydajny. To on wiąże ręce szkołom, nauczycielom i każdemu, kto wychodzi z inicjatywą zmiany.

Brzmi pięknie, ale może jakieś konkrety?

Z przyjemnością. Wraz ze wspólnikiem pomogliśmy stworzyć i intensywnie wspieramy inicjatywę MDB Youth .

To młodzieżowa i samorządna organizacja, której celem jest wspieranie młodych ludzi w praktycznej nauce programowania i biznesu.

Każdy członek MDB Youth otrzymuje bezpłatnie:

  • Opiekę mentora, który pomoże przygotować indywidualną ścieżkę nauki
  • Dostęp do najwyższej klasy materiałów edukacyjnych
  • Nieograniczony dostęp do naszej platformy e-learningowej
  • Dostęp do międzynarodowej, milionowej społeczności programistów MDB
  • Możliwość udziału w licznych warsztatach z doświadczonymi programistami
  • Możliwość wyjazdu do siedzib czołowych firm technologicznych (jak Google czy Facebook)
  • Możliwość wyjazdu na projekty międzynarodowe
  • Możliwość zdania egzaminów i uzyskania certyfikatów poświadczających zdobyte umiejętności
  • Możliwość odbycia wakacyjnego płatnego stażu

Kilka zdjęć z ostatnich warsztatów MDB Youth

O autorze
User avatar

Przedsiębiorca, programista, specjalista od marketingu. Założyciel firmy technologicznej MDBootstrap. W 2019 roku umieszczony na liście Forbesa "30 przed 30".

Autor setek artykułów z tematyki programowania, biznesu, marketingu i produktywności. W przeszłości edukator pracujący z trudną młodzieżą w domach dziecka i zakładach poprawczych.

Tancerz, nerd i mól książkowy. Od dziecka zafascynowany historią, filozofią i fizyką.


Liczba komentarzy: 1

Anonim

Michał, z wielkim uznaniem obserwujemy Twoje działanie i rozwój zawodowy.Zgadzamy się z Twoimi poglądami .Ważne jest jednak, aby młodzież i młode pokolenie takie jak Ty więcej angażowało się w politykę.